Put the numbers in order
6,7,15,36,41,43,47,49
Q1 = (7 + 15) / 2 = 22/2 = 11 <== first quartile
Q2 = (36 + 41) / 2 = 77/2 = 38.5 <== median
Q3 = (43 + 47) / 2 = 90/2 = 45 <== third quartile
difference of largest value and median.....(49 - 38.5) = 10.5
Complete Question:
The weather forecast for next season calls for a 10% chance of wind, a 20% chance of rain, a 30% chance of clouds, and a 40% chance of sunshine. If there are 90 days in the season,spin the spinner 90 times to simulate the 90-day weather forecast. Which type of weather has the lowest observed frequency?
Answer:
Wind Weather
Step-by-step explanation
From the question above
The sample space(which means the total number of events that we are considering ) = 90 times of spinning which represents the 90 days weather forecast
The chance of wind weather occurring is 10% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 9 days
The chance of rain weather occurring is 20% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 18 days
The chance of cloud weather occurring is 30% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 27 days
The chance of sunshine weather occurring is 40% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 36 days
We see from the above calculation that the weather with the lowest observed frequency is Wind weather
Answer:
all prime numbers less than its square root.
Step-by-step explanation:
I wanna say 32 because it repeats it in the question
In an algebraic equation, you should have at least 2 variables: the independent and the dependent. The independent variable in this case, is the parameter that cannot be controlled - time. This is expressed in minutes using the variable x. The dependent variable is the parameter you want to measure - the distance expressed using the variable y. Since the problem states a parameter of distance in terms of 2 kilometers, y=2. Therefore, I think the choices would be about the amount of minutes it would take for Bradley to cover this distance. Assuming this is the case, then the answer would be:
2 = 2000 - 90x
90x = 2000-2
90x = 1998
x = 1998/90
x = 22.3 minutes
It would take 22.3 minutes for Bradley to cover the 2 kilometers so that he could get home.