Answer and Explanation:
The Journal entry is shown below:-
Amount should be capitalized for new vehicle = Cost + Painting and new logo cost + Deluxe Roof rack and trailer hitch
= $15,600 + $6,600 + $2,900
= $25,100
We took the cost of painting and deluxe roof and trailer hitch costs into account as they are supposed to increase the vehicle's future benefits.
Depreciation = (Cost - Salvage Value) ÷ Number of Years
= ($25,100 - $6,300) ÷ 5
= $3,760 per year
In the year 2022 vehicle is used only for 6 months (July to Dec), depreciation expense for the year ended December 31, 2022 is
= $3,760 × 6 ÷ 12
= $1,880
So, the Journal entry is
Depreciation expense Dr, $1,880
To Accumulated Depreciation $1,880
(Being depreciation provided for the year 2022 is recorded)
Therefore for recording the depreciation provided for the year 2022 we simply debited the depreciation expenses while we credited the accumulated depreciation.
Darby's correct response is $0.045 per share.
Because we can calculate earnings per share by taking net income after taxes and then dividing it by the total number of common shares that are issued.
Income after taxes = <span>$2,000,000
shares = $44,000,000
Earnings per share = $2,000,000 / $44,000,000
=$2/$44
=$0.045</span>
Answer:
c. $86,000
Explanation:
The operating activities in the cash flow is the area where day to day business activities are recorded. This area mainly covers the cash incoming and outgoing due to regular business activities. The company paid dividends to its shareholders this will be considered as a financing activity as it is not of regular nature.
Answer:
Monopolistic competition exists in industries that have many firms offering similar products or services. In monopolistic competition, those similar products are not perfect substitutes for one another. Barriers in entry and exit of these industries are low and decisions made by one firm do not directly affect its competitors. In the short term, a monopolistically competitive industry can incur losses nut <em>only if those loses are higher than the fixed costs the organization will stop operations</em>.
Answer:
1. Reducing the randomness of your approach
Explanation:
Reducing the randomness of your approach guides your entry and closing points