Answer:
$4,000
Explanation:
The operating activities is the activities which records day to day activities i.e change in working capital, loss or profit on sale of long term assets, depreciation expense etc
In the given situation, there is a loss of $4,000 on the sale of equipment and the same is recorded under the operating activity in a positive sign
The sale of an equipment and the purchase of an equipment would be shown in the investing activity . Hence, we do not considered here
Answer: The ending balance (principal plus interest) will be $638.10
Explanation:
To calculate this we need to use the Quarterly Interest formula
CI quarterly = P (1+ (R/4)/100)^4n
CI is the compound interest payable
I is the initial principal sum of money
R is the interest rate in percentage at which interest accrued over time
n is the time period in years
For the first year the total amount plus interests is
CI = $ 100 (1 + (8/4)/100)^4x1
CI = $100 (1 + 2/100)^4
CI= $100 (1 + 0.02)^4
CI = $100* 1.0824
CI = $108.24
For the second year = $100+ $108.24= $208.24
CI = $ 208.24 * 1.0824
CI = $225.41
For the third year = $100 + $ 225.41 = $325.41
CI = $325.41 * 1.0824
CI = $352.23
For the fourth year = $100 + $ $352.23 = $452.23
CI = $452.23 * 1.0824
CI = $ 489.51
For the fifth year = $100+ $489.51 = $589.51
CI = $589.51 * 1.0824
CI = $ 638.10
Answer:
A. Assuming that employees would understand the content of the PowerPoint slides
Explanation:
One of the most common mistakes that can be made is assuming that the receiver on the other end of the communication chain would understand quite well, what message, you as the sender, is passing across.
In the scenario cited in the question above, the new benefit offerings that have been developed after the overhauling, of which Mike has taken his time to explain in a power point presentation just few months before employees would be required to enroll for the program, must have been misunderstand by the employees. The multiple emails reveals that the employees do not really understand the content, and this comes as a surprised to Mike. We can infer that Mike must have made the mistake of assuming that the employees would understand the content of the PowerPoint slides.
Answer:
True
Explanation:
Outsourcing is when a company gives some of its internal activities to an external party that takes the responsibility to get things done and one of the reasons for a company to do this is to get rid of activities that have to get done but that are not part of their core operations to be able to concentrate on their main activity and get those things done by experts which can help increase productivity. According to that, the answer is that the statement is true.
<span>Nathan is performing the role of sales manager. By creating charts that show changes in eating habits and figuring out the new demand for fast food products, Nathan has done his job as a manager. Projecting changes and figuring out when demand will be the highest is a good way to maximize your profits. Nathan knows when they will have the highest demand and uses that knowledge to find the right prices to insure his business receives the best profits.</span>