Do 2x6=12×3 since there is 3 packages 2 rows and 6 in each row
<h2>
Answer with explanation:</h2>
Given : An urn contains 2 red marbles and 3 blue marbles.
Total marbles = 2+3=5
a) The general ways in which the person could get a red marble and a blue marble are :
1) He draws red marble first and then second marble as blue.
2) He draws blue marble first marble and then second marble as red.
b) The number of ways to get one red and one blue marble is given by :-
(i)
c) Number of ways to get 2 marbles from 5 is given by :-
(ii)
Now, The probability the person gets a red and a blue marble will be :-
[Divide (i) by (ii)]
Hence, the probability the person gets a red and a blue marble= 0.6
Answer:
The sample standard deviation is 15.3.
Step-by-step explanation:
Given data items,
84, 85, 83, 63, 61, 100, 98,
Number of data items, N = 7,
Let x represents the data item,
Mean of the data points,


Hence, sample standard deviation would be,





