Answer:
One Dollar and 80 cents.
Step-by-step explanation:
12 x 5 is 60. The amount of nickles multiplied by the value of one nickel which is 5 cents. Then you take the value of a dime and multiply it by the amount of dimes, 12. You get 120. Add 60 to 120 and you get 180. One Dollar is 100 cents, add 80 to 100 and you get one Dollar and 80 cents.
A) AB turn clockwise to coincide with BC
= ABD + DBC
= 33.3° + 30.6°
= 63.9°
b) If E is drawn directly opposite C.
EBC is a straight line, so sum of angles =180°
ABE + ABD + DBC = 180°
ABE + 33.3° + 30.6° = 180°
ABE + 63.9° = 180°
ABE = 180 - 63.1
ABE = 116.9°
Hope this explains it.
Let Tony's age = x
He is 4 years younger than his brother Josh, so Josh's age would be x + 4
He is 2 years older than his sister, so her age would be x - 2
He has a twin, which would be the same age, so the twins age is also x
They all add together to equal 66, so you get:
x + x + x+4 + x-2 = 66
Simplify:
4x +2 = 66
Subtract 2 from both sides:
4x = 64
Divide both sides by 4:
x = 64/4 = 16
Tony is 16 years old.
Answer:
Option A.
Step-by-step explanation:
In order to write any polynomial in standard form, we need to check the degree of each term, then write each term in order of degree, from highest to lowest, left to right.
The given polynomial is

Here, the combine degree of x and y in each term is 4.
If we arrange the terms according to the degree of x, then

If we arrange the terms according to the degree of y, then

Hence, the correct option is A.
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer