Answer:
think.....all you have to do is think XD
but in all honesty the answer is a determine your descision
Answer:
$330,846
Explanation:
The computation of the the revised break even point in dollars is shown below:
= (Fixed cost ) ÷ (Profit volume ratio)
where,
Fixed cost = $163,200 + $8,840
= $
172,040
And the profit volume ratio would be
= (Contribution margin) ÷ (Sales) × 100
where Contribution margin equal to
= Selling price per unit - variable cost per unit
= $70 - $28 + $5.60
= $36.4
So, the profit volume ratio is
= ($36.40) ÷ ($70)
= 52%
So, the revised break point in dollars is
= ($172,040) ÷ (52%)
= $330,846
Answer:
10.16 gallons of gas
Explanation:
To be exact, a US gallon contains 3.78541 liters.
So a gallon of gasoline contains 3.78541 liters of gasoline, which means that one gallon of gasoline costs 1.30€ x 3.78541 = 4.92€
If the visitor has 50€, he/she can purchase 50€/4.92€ = 10.16 gallons of gas
*Only the US, Myanmar and Liberia use the imperial system of measurement (e.g. miles, yards, feet, gallons, quarts, etc.) while the rest of the world uses the metric system (e.g. meters, kilometers, liters, etc.). But the US was one of the first countries in the world to formally adopt the metric system (since the 19th century), but the change was not mandatory, so most people continued to use the imperial system as part of the culture.
Answer:
By producing the starters the company will save $20,000 per year.
Explanation:
production costs
direct materials $3.10 per unit
direct labor $2.70 per unit
supervision $60,000
depreciation $40,000
variable manufacturing overhead $0.60 per unit
rent $12,000
total production cost $9.20 per unit
The engineer is wrong because he is considering fixed costs like depreciation and rent that should not be included because they are independent on whether this project is approved or not. Once you take away depreciation and rent, the cost per unit will fall by $1.30 [= ($40,000 + $12,000) / 40,000 units].
Since the production cost = $9.20 - $1.30 = $7.90, which is lower than $8.40 which is the purchase cost, the company should start producing the starters at least until its sales bonce back.
By producing the starters the company will save ($8.40 - $7.90) x 40,000 units = $20,000 per year