Answer:
Total cost = Total ordering cost + Total holding cost
Total cost = DCo + QH
Q 2
Where
D = Annual demand
Co = Ordering cost per order
Q = EOQ
H = Holding cost per item per annum
D = 40,000 units
Co = $48
H = 18% x $8.00 = $1.44
EOQ = √2DCo
H
EOQ = √2 x 40,000 x $48
$1.44
EOQ = 1,633 units
Explanation:
EOQ equals 2 multiplied by annual demand and ordering cost divided by holding cost per item per annum. The holding cost per item per annum is calculated as holding cost rate multiplied by unit cost.
Answer:
Financial manager.
Explanation:
Financial managers have the responsibility of tendering to the financial health of an organization. They produce financial reports, direct investment activities, and develop strategies and plans as well as data analysis for the long-term financial goals of their organization. Keisha Hunter keeps track of day-to-day operational data to make sure her employer has enough cash to run the business and will determine if and when the company she works for should open a second distribution center.
Answer: Turn down the acquisition offer and prepare to resist a hostile takeover.
Explanation:
Since Johnson analysed the past performance of Openlane hardware and found out that past performance, conducting focus groups, and interviewing Openlane employees, Johnson concludes that the company has poor profit margins, sells shoddy merchandise, and treats customers poorly, then Johnson and Conecom Hardware should turn down the acquisition offer and prepare to resist a hostile takeover.
In this case, the merge between the companies will have a negative impact on Johnson and Conecom hardware due to the fact that the company has a bad reputation already and this can have an effect on Conecom. Therefore, the acquisition offer should be turned down.
Answer:
Opportunity cost will be $44
So option (d) will be the correct option
Explanation:
We have given that if he is not going to class then he save $4 of campus parking fee
And he work for 4 hours at rate of $10 per hour
So his total earning will be = 4×$10 = $40
Now we have to find the opportunity cost
Opportunity cost will be given by
Opportunity cost = Earning +saving = $40+$4 = $44
So option (d) will be the correct answer