Answer:
Compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Explanation:
Total compensation expenses = Number of options × Option fair of value = 15 million × $4 = $60 million
Number of years the option is allowed to be exercised = January 1, 2021 to December 31, 2023 = 3 years
Annual compensation expenses = Total compensation expenses ÷ Number of years the option is allowed to be exercised = $60 million ÷ 3 = $20 million
That shows that $20 million is recognized as compensation expenses in 2021.
As there is a 20% forfeiture of the options due to an unexpected turnover, total compensation expenses reduces to:
New total compensation expenses = $60 million × (100% - 20%) = $48 million
Accumulated expenses in 2022 = ($48 million ÷ 3) × 2 = $32 million
Compensation expenses recognized in 2022 = Accumulated expenses in 2022 - Compensation expenses already recognized in 2021 = $32 million - $20 million = $12 million
Compensation expenses recognized in 2023 = $48 million ÷ 3 = $16 million
Therefore, compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Answer:
The regional aircraft will presumably have a higher break-even point the original investment point than a furniture maker in light of the fact that the majority of a carrier's expenses are fixed . It is imperative to take note of that despite the fact that the two organizations report indistinguishable income and total compensation figures, their equal the initial investment focuses will probably contrast fundamentally due to contrasts in their cost structures.
Answer:
B
Explanation:
moneys always good motivation
Answer:
a. fallacy that association is causation
Explanation:
Alicia is making an association between chocolate and acne but, there is no proof on Alicia statement There should be a positive correlation between the chocolate eaten by Alicia and the acne to stablish a cause-effect between each variable else, we are doing a simplistic analysis.