Answer:
The total amount you pay in social insurance taxes on your second job is 2,914.65 couches
Explanation:
The computation of the total amount paid is shown below:
= (Total income - paid amount) × Social insurance tax rate
= ($110,100 - $72,000) × 7.65%
= 2,914.65 couches
We simply have taken the difference between the total amount and the paid amount and then multiply it with the social insurance tax rate
All other information is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
The correct option here is D) $450,000.
Explanation:
The differential revenue from the acceptance offer is the additional amount of revenue that will be generated without affecting the revenue generated from the domestic sales in the normal course of operations.
The differential revenue from acceptance of offer can be calculated as -
= Selling price per unit per offer x number of units per offer
= $15 x 30,000
= $450,000
Therefore $450,000 is the differential revenue from the acceptance of offer.
Answer:
Cost of goods sold on April 25 is $13.80 and the inventory balance is $55.20
Explanation:
Data given:total unit
Cost of purchase with data;
Date Amount
April 5 $10
April 10 $12
April 15 $14
April 20 $16
April 22 $17
Total cost 69
Average cost = total cost /total quantity
= 69/5
=13.8
The cost of the ending inventory is given on the balance sheet below
Date Purchases Cost of Inventory Bal. Avg Cost
goods sold
April 5 $10* 1 unit= $10 - $10 10/1 = $10
April 10 $12* 1 unit=$12 - 10+ 12 = 22 22/2 = 11
April 15 $14* 1 unit=$14 - 22+14 =36 36/3 = 12
April 20 $16* 1 unit= $16 - 36 +16 =52 52/4 = 13
April 22 $17* 1 unit = $17 - 52+17 =69 69/5 = 13.8
April 25 - 1 unit*13.8 = 13.80 69 - 13.8 = 55.20
Answer: B.) 18.67%
Explanation:
WACC = Debt/(Depth +Equity)
Equity Details ;
Stock price = $15.25 per share
Total stock = 10,000,000
DEBT details :
Total bond = 40,000
Interest on bond = $875
WACC =(40,000×875) ÷ [(40,000 × 875)+(10, 000,000×15.25)]
WACC =[ 35,000,000 ÷ (35,000,000 +152500000) ]
WACC =35,000,000 ÷ 187500000
WACC = 0.18666666666666
WACC = 18.67%
True. This is also true in most cases for large restaurant chains. Their major items that they want to make sure taste the same throughout all of their restaurants are made at the same time, froze and sent off to make sure that they stay consistent with their style and taste of the food.