<h2>
Answer with explanation:</h2>
Let p be the true proportion of registered voters wish to see Mayor Waffleskate defeated.
As per given , we have

Sample size : n= 447
Number of of registered voters wish to see Mayor Waffleskate defeated = 157
I.e. sample proportion : 
Confidence interval for population proportion is given by :-

, where n= sample size
= sample proportion
z* = critical z-value.
Critical z-value for 98% confidence interval is 2.33. (By z-table)
Then, the 98% confidence interval for the proportion of registered voters who wish to see Waffleskate defeated will be :

Since the 0.27 < 0.299 , it means 0.27 does not belong to the above confidence interval.
So , we reject the null hypothesis (
).
So , <u>98% confidence interval does not support the claim.</u>
9514 1404 393
Answer:
Birr 1341.67
Step-by-step explanation:
The tax is 15% of the price (p), so we have ...
0.15p = 175
p = 175/0.15 = 1166.67
When the tax is added, the total comes to ...
1166.67 +175 = 1341.67
The man actually paid Birr 1341.67.
We see nothing below that makes the situation clear for us.
We have no way to know what the angles 'x' and 'y' are, or
even whether they're on the same planet as the circle.
Answer:
for(j = n; j > 0; j--)
System.out.print(\"*\");
Step-by-step explanation:
-A for loop is a repetition control structure.
-It allows the efficiency to write a loop that would otherwise be written a couple of times.
-The output is a single line comprising n asterisks,
-The number of asterisks printed will be equivalent to the n-value declared.