Answer and Explanation:
The computation is given below:
1.
Given that
Charges per mile = $0.50
Variable Cost per mile driven = $0.20
Fixed Cost = $215
So,
Contribution Margin per mile = Charges per mile - Variable Cost per mile driven
$0.50 - $0.20
= $0.30
Break-even units (in miles) = Fixed Cost ÷ Contribution Margin per mile
= $215 ÷ $0.30
= 717 miles
2.
Revenue for 4,200 miles is
= $0.50 × 4,200
= $2,100
And,
Variable Cost = $0.20 × 4,200
= $840
Now
Contribution Margin = Revenue - Variable Cost
= $2,100 - $840
= $1,260
And,
Fixed Cost = $215
So,
Net Income = Revenue - Variable Cost - Fixed Cost
= $2,100 - $840 - $215
= $1,045
So,
Degree of Operating Leverage = Contribution Margin ÷ Net Income
= $1,260 ÷ $1,045
= 1.2057
3.
Degree of Operating Leverage = % Change in Net Income ÷ % Change in Sales
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -25%
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -0.25
% Change in Net Income = -0.301425
= -30.1425%
Answer:
According to the risk of default from lowest to highest:
1. U.S. Treasury bonds.
2. Corporate bonds.
3. Junk bonds
Explanation:
Bonds are ways through which a governments and corporations are able to raise money in-order to finance the big projects.
It is issued to the public through a mapped out auction based in months or years validity. <em>And, by buying a bond, you're giving the issuer a loan, and they agree to pay you back the face value of the loan on a specific date, and to pay you periodic interest payments.</em>
Answer:
$43.75
Explanation:
Dividend discount model with zero growth assumes that the Company shall continue to pay the same amount of dividend in infinity. The formula for calculating price of such stock is
Price = Annual Dividend / Discount rate
Price = $3.5 / 8%
Price = $43.75 / per share
Answer:
$10
Explanation:
Interior airline is expected to make a dividend payment of $3
The growth rate of the dividend is 10%
The risk free rate of the return is 4%
The expected return on the market portfolio is 13%
The stock beta of interior airline is 4
The first step is to calculate the cost of equity
r= 4% + 4(13%-4%)
r= 4% + 4(9)
r= 4% + 36
r= 40%
Therefore, the value of the stock using the constant growth DMM can be calculated as follows
Value of the stock= 3/(40/100-10/100)
= 3/(0.4-0.1)
= 3/0.3
= $10
Hence the value of the stock is $10
<span>The medicare rating system uses five stars to rate customer satisfaction with the plan. 5 being the highest performance and 1 being the lowest. The rating is based on the quality provided for by the care in various categories.The system helps the government to make improvements in the care plan by reviewing the ratings and making necessary adjustments. Complaints are also addressed.</span>