Answer:
he can expect to lose 0.5$
Step-by-step explanation:
To solve this problem we must calculate the expected value of the game.
If x is a discrete random variable that represents the gain obtained when rolling a dice, then the expected value E is:

When throwing a dice the possible values are:
x: 1→ -$9; 2→ $4; 3→ -$9; 4→ $8; 5→ -$9; 6→ $12
The probability of obtaining any of these numbers is:

The gain when obtaining an even number is twice the number.
The loss to get an odd number is $ 9
So the expected gain is:

$12•6=$72
$165-$72=$93
$93/$3= 31 cupcakes
Multiply $12 by the 6 cakes sold getting $72
Subtract $72 from the total $165 dollars made getting $93 left
Divide $93 by the $3 each cupcake cost getting 31 cupcakes
ANSWER: 31 cupcakes sold
The correct question is
The hypotenuse and one of the legs of a right triangle form an angle that has a cosine of √<span>2/2 .
What is the measure of the angle?
Let
</span>∅--------> the angle
cos ∅=√2/2<span>
cos </span>∅=[distance of one of the leg/hypotenuse]
[distance of one of the leg/hypotenuse]=√2/2
<span>I could say that
</span>distance of one of the leg=√2
and
hypotenuse=2
so
<span>applying the Pythagorean theorem
</span>c=hypotenuse=2
a=√2
b=?
c²=a²+b²-------> b²=c²-a²------> b²=2²-(√2)²-----> b²=2-----> b=√2
therefore
if a=b
then
the angle ∅=45°
the answer is the option
<span>b.45 degrees</span>
Answer:
A rate of 5/2 means that:
If we move 2 units to the right, we move 5 units up.
Let's see all the graphs, the easier way to know this is:
In any point of the line, move to the right 2 units.
Then from that point, move up until you meet again with the line, if you moved 5 units, then the slope is 5/2.
A) The slope is 5/2.
B) The slope is 4/2
C) the slope is 5/2
I can not see very well graphs E and D in the image.
E) may have a slope of 5/2, you should measure it.
D has not a slope of 5/2, you can compare it with A and see that is totally different, so you can discard option D.
Answer:
£310500
Step-by-step explanation:
3% of 270000=8100
difference between 2020 and 2015=5 years
8100×5=40500
40500+270000=310500
pls give me brainliest