Answer: A. Recognized $3.75 million loss on the project in 2022.
Explanation:
The project is 70% complete after 2022
i.e $99.75 million costs to date / $142.5 million estimated total costs.
The estimated gross profit is now $7.5 million
( i.e., $150 million - $142.5 million)
gross profit to date is $5.25 million. $9 million was recognized in 2021 so a $3.75 million loss is recognized in 2022.
Answer:
(a) $9,000 per employee
(b) $252,000; $198,000
Explanation:
Given that,
Fringe benefits cost during 2018 = $450,000
Employees assigned to division A = 28
Employees assigned to division B = 22
(a) Allocation rate:
= Total cost to be allocated ÷ Cost driver
= $450,000 ÷ 50
= $9,000 per employee
(b) Cost assigned to A:
= Division Allocation Rate × Weight of base (No. of employees)
= $9,000 × 28
= $252,000
Cost assigned to B:
= Division Allocation Rate × Weight of base (No. of employees)
= $9,000 × 22
= $198,000
I believe the answer is $180 million.
This amount took around 17% of the total amount of insurance claim that happened within the state.
This high amount is correlated to the fact that Florida containt a lot of tourist night clubs/bar which increase the likelihood of drunk driving activities.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.