Answer:
The correct answer is A.
Explanation:
Giving the following information:
Activity Cost Pool Activity Measure Total Cost Total Activity
Machining Machine-hours $330,000 15,000 MHs
To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
<u>Machinning:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= 330,000 / 15,000
Predetermined manufacturing overhead rate= $22 per machine-hour
<u>Machine setups:</u>
Number of setups $50,000 100 setups
Predetermined manufacturing overhead rate= 50,000/100
Predetermined manufacturing overhead rate= $500 per set-up
Answer:
A) inelastic demand
Explanation:
Demand is inelastic if a change in price has no effect on quantity demanded.
Changes in price has no effect on quantity of leather demanded. Therefore, the demand for leather is inelastic.
Direct purchasing is buying raw materials used in the production process.
Straight rebuy is purchasing similar goods from the same supplier under similar conditions.
Modified rebuy is purchasing similar goods either from a different supplier or in a different condition.
Answer:
The correct answer is C) 150,000 board feet.
Explanation:
In order to meet domestic demand, Norway must import the goods produced in other countries, which means that there is no price increase due to the shortage of the good.
If Norway only produces 50,000 board feets and the demand is 200,000, then it will be forced to introduce the missing amount that comes from other countries.
Answer:
Explanation:
The journal entries are shown below:
a. Cash A/c Dr $15,000
To Games revenue A/c $15,000
(Being cash collected)
b. Cash A/c Dr $3,000
Accounts receivable A/c Dr $5,000
To Sales revenue $8,000
(Being cash received for selling of equipment)
c. Cash A/c Dr $4,000
To Account receivable $4,000
(Being cash received for merchandise sold by the company)
d. Cash A/c Dr $2,500
To Unearned revenue A/c $2,500
(Being deposit received for the upcoming fall season)
Answer:
Debit to loss on sale of equipment of $20,000
Explanation:
Data provided in the question:
Selling cost of the equipment = $100,000
Cost of the equipment = $300,000
Accumulated depreciation of the equipment = $180,000
Now,
The book value of the equipment
= Cost of the equipment - Accumulated depreciation
= $300,000 - $180,000
= $120,000
Therefore,
Proceeds for selling
= Selling cost of the equipment - Book value of the equipment
= $100,000 - $120,000
= - $20,000
Here, the negative sign depicts a loss
Hence,
The company’s journal entry to record the sale of the equipment would include a Debit to loss on sale of equipment of $20,000