In order to construct this equation, we will use the variables:
V to represent mixture volume (40 ml)
C to represent mixture concentration (0.32)
v₁ to represent volume of first solution (40 / 4 = 10 ml)
c₁ to represent concentration of first solution (0.2)
v₂ to represent the volume of the second solution (40 * 3/4 = 30 ml)
c₂ to represent the concentration of the second solution
We know that the total amount of substance, product of the volume and concentration, in the final solution is equal to the individual amounts in the two given solutions. Thus:
VC = v₁c₁ + v₂c₂
40(0.32) = 10(0.2) + 30c
Answer:
3.85 hours
Step-by-step explanation:
We have that the model equation in this case would be of the following type, being "and" the concentration of bacteria:
y = a * e ^ (b * t)
where a and b are constants and t is time.
We know that when the time is 0, we know that there are 100,000 bacteria, therefore:
100000 = a * e ^ (b * 0)
100000 = a * 1
a = 100000
they tell us that when the time is 2 hours, the amount doubles, that is:
200000 = a * e ^ (b * 2)
already knowing that a equals 100,000
e ^ (b * 2) = 2
b * 2 = ln 2
b = (ln 2) / 2
b = 0.3465
Having the value of the constants, we will calculate the value of the time when there are 380000, that is:
380000 = 100000 * (e ^ 0.3465 * t)
3.8 = e ^ 0.3465 * t
ln 3.8 = 0.3465 * t
t = 1.335 / 0.3465
t = 3.85
That is to say that in order to reach this concentration 3.85 hours must pass
Answer:
Check the explanation
Step-by-step explanation:
Open file in excel.
Click on Data->Data Analysis and select Regression.
Enter wait time data range in y-variable.
Enter Duration data range in x-variable.
Click ok.
From above output:
#1 The equation of the linear regression line is:
A 95% confidence interval for the slope of the regression line is:

In excel, ise formula =FORECAST(6,wait time data range, duration data range) and press enter. The wait time between eruptions following a 6 minute eruption is 
Since (for F test)
, we can conclude that there is a statistically significant linear relationship between the duration of the eruptions and the wait time between eruptions.
The correct null and alternative hypotheses for this analysis:

Kindly check the output below
Answer:
They need to make 5 pies for 15 people.
Step-by-step explanation:
15*3=45 slices of pie in total,
each pie is cut into 9 slices,
45/9=5 pies
Answer:
477
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of trials (n) = 500
Mean (m) = 0
Standard deviation (s) = 1
how many readings fall within +/- 2.000 deg F of the mean value
Mean of 0 and standard deviation of 1
P(-2 ≤ x ≤ 2)
Using the Z probability calculator :
P(x ≤ 2) = 0.97725 ;
P(x ≤ - 2) = 0.02275
Hence :
P(x ≤ 2) - P(x ≤ - 2) = 0.97725 - 0.02275 = 0.9545
Hence, number of readings in 500 trials:
0.9545 * 500 = 477.25
= 477 values