Answer:
So total cost of processing Costumers in January is $7200
And total cost of processing Costumers in February is $6000
Explanation:
Total cost of Representative for the whole year = 8000×12 = $96,000
Total number of customers complaints processed in a year = 40,000
Therefore, cost of Processing per customer complaints =
per costumer complaint
Calculation of total cost of processing customer complaints:
Month Allocated Cost
So allocated cost in January = $2.4 ×3000 = $7200
And allocated cost in February = $2.4×2500 = $6000
Answer:
O $ 900,000
Explanation:
When a fee is received in advance for a service yet to be rendered, the revenue for such fee is said to be unearned. The entries required are
Debit Cash account and Credit Unearned fees or deferred revenue.
As the service is performed and the revenue is earned, debit Unearned fees and credit revenue.
Given that
- the specialized directory that is published semiannually and shipped to subscribers on April 15 and October 15 and
- Subscriptions received after the March 31 and September 30 cutoff dates are held for the next publication and
- Cash from subscribers is received evenly during the year and is credited to deferred subscription revenue
The amount to be deferred is the sum of the amounts collected after September 30 (from October to December year 2
= 3/12 * $3,600,000
= $900,000
Answer:
The answer is letter A.
Explanation:
The true statement is Annual data on the distribution of income will indicate that the degree of income inequality in the two cities is identical.
Answer:
Correct Answer:
C) The news story marks the historical event of the first black man being called up to play in the major leagues and expresses some concern over how Robinson will be treated by his major league peers.
Explanation:
<em>Option C ıs the best statement which captures the overall point and focus of the given New York Times article, Document 3.</em>