Answer:
Step-by-step explanation:
a) probability a person admitted to the hospital will suffer a treatment-caused injury due to negligence
P(injury) = 4%
P(negligence) = 1/4 = 0.25
We need to find probability (injury)(negligence)
P(injury) * P(negligence) = 0.04*0.25 = 0.01
b) probability a person admitted to the hospital will die from a treatment-caused injury
P(injury) = 4%
P(death) = 1/7
P(Injury) *P(death) = 0.04/7 = 0.00571
c) In the case of a negligent treatment-caused injury, what is the probability a malpractice claim will be paid
P(claim) = 1/7.5
P(payment) = 1/2
P(claim)*P(payment) = 1/7.5 * 1/2 = 0.06
The answer is The y-intercept of the function is $60, The function can be represented by the equation y= 1/10x + 60, and The range is {y| y (don't have the sign on my device) 60}. So choices B, C, and E.<span />
Answer:
Draining rate is at 1.5 gallons per minute
That would be y = 1.5g / x.
From the function or the equation, here is the answer.
The range would be all real numbers such that 0 ≤ y ≤ 40.
Step-by-step explanation:
Answer:
$2.00
Step-by-step explanation:
If you divide 12 by 24 you get 2. So $2 cookies.
Hope it helps :)))