Answer:
The correct answer is then it has required reserves of $110 and holds excess reserves of $190.
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows:
Total deposit = $1,000 + $100 = $1,100
So, we can calculate the total reserve required by using following formula:
Total reserve required = 10% × Total deposit
= 10% × $1,100 = $110
And Previous excess = $100
Current access = $90
So, Excess reserve = Previous excess + Current access
= $100 + $90
= $190
The most desirable bundle of rights in time-sharing gives the buyer privileges to rent or sell the interest in the property. These rights are known as Livery of Seisin. Livery of Seisin refers to owning something and having the right to sell it. When a consumer owns a time-share, they have the rights to rent or sell the property during their allotted time during the year they have the property.
Answer:
Vulnerability analysis
Explanation:
Since the organization has hired a security consultant to help them reduce their risk from future attacks, What the consultant would use to identify potential attackers is vulnerability analysis.
Vulnerability Analysis is a vulnerability assessment which entails an in-depth analysis of the building functions, systems, and site characteristics to identify: 1. Weaknesses in the system and
2. Determine mitigation or corrective actions that can be designed and implemented to eradicate vulnerability or reduce the vulnerabilities.
Answer:
Innovative change
Explanation:
Innovation means change, hopefully a change for better. When a company decides to innovate its processes it means that it is trying to improve existing processes to make them more effective and more productive. In this particular case by starting to work weekend shifts they are trying to offer a better service.
Answer:
7.53%
Explanation:
Calculation for the discount rate of d(0,4)d(0,4)
The discount factor is : d=1/1+i
And given that the interest rates are compounded annually the discount factor will gives the present value of the bond when provided with the interest rate and maturity value.
Therefore the present value of a bond with a maturity value of 1 will be;
Present value=1 /(1+i1) (1+i) (1+i3) (1+i4)
Present value=1 / (1.07) (1.073) (1.077) (1.081)
Present value=0.748
The present value of a bond with a maturity value of 1 will therefore be 0.748.
Now, let calculate the discounting factor for the whole 4 years:
1 (1+d (0,4))‐⁴ =0.748
(1+d(0,4))=0.748‐¹/⁴
1+d (0,4) =1.0753
d (0,4)=0.0753
Therefore the discount rate will be 7.53%