Answer:
$5,000
Explanation:
Given that,
Accounting profit = $10,000
Interest rate = 5%
Amount withdraw = $100,000
The economic profit is calculated by subtracting implicit costs and explicit costs from the total revenue.
Accounting profit is determined by subtracting explicit costs from the total revenue.
Accounting profit = Total revenue - Explicit costs
Economic profit:
= (Total revenue - Explicit costs) - Implicit costs
= $10,000 - (Interest income)
= $10,000 - (5% × $100,000)
= $10,000 - $5,000
= $5,000
Answer:
i think the answer218
Explanation:
if you add 176.000+35.000=211+7=218 you get the right answer
Answer: Surplus
Explanation: There will be a surplus of 8000 tickets. Since soccer teams would be willing to supply 25000 tickets at $22 and the consumers are willing to purchase 17000 tickets at $22. The difference is (25000 ticket - 1700 ticket) = 8000 ticket.
<u><em>Explanation</em></u>:
<u>Question 1.</u> These options apply;
- Create a culture of innovation by inviting and expecting employees to contribute new ideas.
- Hire people with new skills and perspectives and train current employees on new skills.
- Restructure the organization to be more customer-centric and make work processes more efficient.
<u>Question 2.</u> These options apply;
- Think about new possibilities for the organization.
- Spend a good deal of time determining what the problem is and find out what caused it.
- Create deadlines and checkpoints for solving the problem
<u>Question 3</u>
B. slow moving and stable
<u>Question 4</u>
D. incremental
<u>Question 5. </u>
D. made a proactive change
Answer:
the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
Explanation:
The computation of the interest rate that should be determined the capitalized interest is shown below;
= $6,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.08 + $8,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.09
= 0.0857
= 8.57%
Hence, the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
The same would be considered