Answer:
6000000 is alot and the total would be 24000
Explanation:
Answer:
earnings/per year - cost/per year - taxes = profits
Explanation:
20 h /week a year has 4 weeks 20*52=1040 h/month
8h /1sunday a year she only work 12 sundays 8h*12=96h
$9 /h earnings
$1000 fixed costs
$1500 travel
20% taxes
1040+96= 1136h/year
1136*9= 10224 $/year total earnings
10224-1000-1500=7724 profits before interest and taxes
7724*(1-0.20)=6179.20 total profits
Answer:
4
Explanation:
Given:
A company employs two office assistants for every nine architects and
ratio is given = 2:9
Question asked:
How many new office assistants will it need to hire as it plans to hire eighteen new architects = ?
Solution:
Let ratio of new office assistants = 
Ratio of two office assistants for every nine architects = 2:9
By using formula of ratio and proportion:
Ratio of two office assistants for every nine architects : : ratio of new office assistants for eighteen new architects,
2 : 9 : :
: 18

By cross multiplication,

Dividing both side by 9,

Thus, 4 new office assistants will it need to hire.
Answer:
Stock out costs increase
Carrying costs decrease
Explanation:
Just in time (JIT) decreases total inventory and increases the number of deliveries made by the company's vendors.
Since the company is going to hold fewer materials and components, then the risk of an stock out increases, resulting in higher stock out costs.
The total inventory will decrease, therefore, the carrying costs will also decrease.