Answer: 160
Explanation:
The number of post it notes that the manager will order from their supplier will be the difference between the restocking level and the inventory at the time of review. This will be:
= Restocking level - Inventory at the time of review
= 300 - 140
= 160
Therefore, the order quantity is 160.
Answer:
$27.2
Explanation:
First we have to calculate the total estimated manufacturing overheads which shall be determined as follows:
Estimated total manufacturing overheads=Variable manufacturing overhead+ Fixed manufacturing overheads
Variable manufacturing overhead=Estimated labour hours*manufacturing overhead per labour hour
=75,000*$10.70=$802,500
Fixed manufacturing overheads=$1,237,500
Estimated total manufacturing overheads=$802,50+$1,237,500
=$2,040,000
Now we will compute the predetermined overhead rate which shall be determined using the following formula:
Predetermined overhead rate=Estimated total manufacturing overheads/Estimated labour hours
Predetermined overhead rate=$2,040,000/75,000=$27.2
Answer:
The correct answer is second option: Supply Chain.
Explanation:
To begin with, the concept known as <em>"Supply Chain"</em> in the business field refers to the combination of all the processes that a product has to go through in order to be finised and sold to the final user who is the one that ends the chain. Moreover, this term also involves the companies that are behind the production of the good as a whole and that is why that implicates to encompasses all the activities that are related with the flow and transfortmation of the good.
Answer:
Each handbag must cost: $50
Explanation:
Goods
:
Bathing suits – Price = $75
Beach bags – Price = ?
At the optimal choice (means equilibrium condition)
,
Marginal utility of last bathing suit purchased = 300
Marginal utility of last beach bag purchased = 200
Our equilibrium condition is marginal utility of money expenditure of both the goods must be equal.
MU of Bathing suits ÷ Price of Bathing suits = MU of Beach bags ÷ Price of Beach bags
300 ÷ $75 = 200 ÷ Price of Beach bags
4 = 200 ÷ Price of Beach bags
Price of Beach bags = 200 ÷4
= $50
Each handbag must cost: $50
1) Partnership. Nick Selver and Rita Andrew began the company as a partnership.
2) partners: This word best describes the interest-holding people in a partnership
3) Incorporate: This word best describes converting the partnership to a corporation in order to democratize ownership of the company and sell stock publicly
4) Stock Market: This is the market in which shares of a public company are traded on the open market.