Complete question:
The condominium at the beach that you want to buy costs $249,500. You plan to make a cash down payment of 20 percent and finance the balance over 10 years at 6.75 percent. What will be the amount of your monthly mortgage payment?
a. $2,291.89
b. $2,809.10
c. $3,287.46
d. $3,412.67
e. $4,145.68
Answer:
$2,291.89 will be the amount of your monthly mortgage payment
Solution:
A mortgage interest is considered the principal balance.
Every month you spend a portion of your monthly mortgage payment in order to pay off another principal or mortgages debt and a portion of the monthly payments will be charged into interest on the loan.
249500 x 20%= 49900
Amount financed = 249500-49900 = 199,600
Enter 10×12 6.75/12 199,600 0
N I/Y PV PMT FV
-2,291.89
Answer:
$83000
Explanation:
Given: Stadium is fined for $186000
Other parking expense is $163000
Revenue generated by stadium in parking= $432000.
Now, calculating profit:
Profit= 
Profit= 
∴ Profit= $83000
∴ Total profit made for parking that day is $83000.
Answer:
Debit to loss on sale of equipment of $20,000
Explanation:
Data provided in the question:
Selling cost of the equipment = $100,000
Cost of the equipment = $300,000
Accumulated depreciation of the equipment = $180,000
Now,
The book value of the equipment
= Cost of the equipment - Accumulated depreciation
= $300,000 - $180,000
= $120,000
Therefore,
Proceeds for selling
= Selling cost of the equipment - Book value of the equipment
= $100,000 - $120,000
= - $20,000
Here, the negative sign depicts a loss
Hence,
The company’s journal entry to record the sale of the equipment would include a Debit to loss on sale of equipment of $20,000