Answer:
The budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units
Explanation:
Since in the question, the ending inventory is 20% higher than beginning inventory.
So,
Let us assume the beginning inventory is based on 100. So, for ending inventory it would be 100 + 20 = 120
Now,
Method 1 : Ending inventory = 2,000 × 120 ÷ 100
= 2,400
Method 2 : Ending inventory = 2000 + 2000 × 20%
= 2000 + 400
= 2400 units
In both the methods, the answer is same
After considering the ending inventory, the budgeted could be calculated by using the equation which is shown below:
= Ending inventory + Forecast sales - beginning inventory
= 2,400 + 20,000 - 2,000
= 20,400 units
Thus, budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units.
Answer:
the recorded value of the new truck is $135,000
Explanation:
The computation of the recorded value of the new truck is given below;
In the case when the transaction has the commercial substance so the recorded value of the new truck would be equivalent to the invoice price or the fair value i.e. $135,000
Hence, the recorded value of the new truck is $135,000
The same would be considered and relevant
And all other values are to be ignored
Answer:
$166,666.67
Explanation:
Clarissa wants to take charge of finding a growing perpetuity that will pay a total amount of $5,000 per year to a local museum
She wants the annual amount paid to the museum to grow by 5% per year
= 5/100
= 0.05
The interest rate is 8%
= 8/100
= 0.08
Therefore, the amount used to fund the perpetuity can be calculated as follows
Pvo= $5,000/(0.08-0.05)
= $5,000/0.03
= $166,666.67
Hence Clarissa needs $166,666.67 to fund the perpetuity.
Answer:
Dividend
First year = $2.544
Second year = $3.053
Third year = $3.48
Fourth year = $3.97
Fifth year = $4.53
Sixth year =$5.16
Explanation:
As dividend is the share of earning distributed to the stockholders. The stockholders expects a good return from the company against their interst in the company. Company make a dividend policy and calculates the growth of dividend accordingly.
Dividend Paid = $2.12
Company expected 20% growth in next two years so,
Dividend First year = $2.12 x 120% = $2.544
Dividend Second year = $2.544 x 120% = $3.053
Dividend of following three years will grow at 14%
Dividend Third year = $3.053 x 114% = $3.48
Dividend Fourth year = $3.48 x 114% = $3.97
Dividend Fifth year = $3.97 x 114% = $4.53
After this it will grow 8% indefinitely
Dividend Sixth year = $4.53 x 114% = $5.16