Answer:
$3,280
Explanation:
The annuity factor of 11% at four years will be;
annuity = (1 - 1 / (1 +r)^n ) / r
annuity = 3.102
P = Pmt * annuity
P = 41,000 * 3.102
P = 127,182
If college graduate decided to buy a car then the annual yield that he receives from the investment in bonds will be opportunity cost.
$33,500 * 8% = $3,280
In a situation where production capacity is maxed out (200%
plant utilization) and the company is stocking out of the product, it is not advisable
in the short run to increase the promotional budget for the product in a bid to
increase awareness.
Answer:
It is generally not recommended to use a combination of both quantitative and qualitative methods.
Explanation:
For business success it is important to use a combination of qualitative and quantitative methods.
Quantitative methods involves getting insight from data by using formulas, models and other mathematical methods to draw conclusions. Facts and logic is used to make business decisions.
Qualitative methods involve insights that is not based on mathematical methods, for example finding out what motivates consumer spending. It uses tools such as surveys and interviews.
Answer:
The optimal bundle is 6 pairs of dress shoes and 3 pairs of Crocs.
Explanation:
From the question,
Allowance (M) = $450; Price of dress shoes, Pd = $50; Price of crocs, Pc = $50
Note: MRS-price ratio, MUC- marginal utility from consuming casual Crocs ,MUD- marginal utility from consuming dress shoes
Optimal bundle is determined where MRS = Price ratio
MRS = MUC/MUD = 20DC/10C2 = 2D/C
Price ratio = Pd/Pc = 50/50 = 1
So, 2D/C = 1
Therefore, C = 2D
Budget constraint: M = Pd*D + Pc*C
So, 50D + 50*(2D) = 450
50D + 100D = 150D = 450
So, D = 450/150 = 3
C = 2D = 2*3 = 6
$45,000 per year is the economic cost of the time he contributes to the new business.
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
The difference between the accounting cost and the implicit cost refers to the economic cost. Implicit cost refers to the opportunity cost that the person incurs when he makes a choice. For example consider Geetha is spending something for watching a movie. The cost that she spends for the movie and the cost that can be forgone by her when she spends that for some other things will be included in the economic cost.
In the example given Jim was earning d $70,000 per year and now he is paying himself $25,000 per year for building a new business. Thus the economic cost will be $70,000 -$25,000 = $45,000 per year. Here the accounting cost is $70,000 and the implicit cost is $25,000.