Answer:
$11,560
$5666.661
Explanation:
Given the following :
Bill received from accountant = $17,000
This year's marginal tax rate = 32%
Next year's marginal tax rate = 37%
After tax return on investment = 11%
After tax cost of bill is paid in December :
Billed amount * this year's tax rate
$17,000 * ( 1 - 0.32)
= $17,000 * 0.68
= $11,560
B) After tax cost of bill was paid in January:
Billed amount * next year's tax rate * PV factor
From the present value factor table;
PV factor (1 years, 11%) = 0.9009
Hence,
$17,000 * 0.37 * 0.9009 = $5666.661
<h2>Find a real estate agent would be the right choice</h2>
Explanation:
The choices purely depend on the buyer. If he is new to buying home, then it is always preferable to go for "finding a real estate agent".
As a new buyer, he / she cannot directly jump onto "shop for mortgage". He/ she need guidance, a sample, an history to select the right one.
And only when you can find a suitable location or place, then only we can go to neighborhoods house and cross verify about our need.
The other option is to go for online listing. But still it will show only list of plots / house for sale and it cannot guide like a human.
The company under IFRS will have lower cash flow in the financing section and higher cash flow in the operating section than the company under US GAAP.
Explanation:
Interest payments are a capital outflow and are viewed as a part of the Cash Flow Statement under US GAAP. The Cash Flow from transactions under IFRS is higher than that under the US GAAP if it is presented in the finance segment of IFRS.
As, on the other hand, the cash outflow for the company is smaller under IFRS than the US GAAP, if interest payments is included in the funding segment of IFRS.
The company under US GAAP would be required to include interest paid in the operating section, which lowers cash flows for that section
Answer:
On Year 2 the company should pay $240.000 as tax income.
Explanation:
The net deferred tax asset works to the reduction of future taxes, not apply to the current year, the value generated in the current year by this concept are accounts set aside for future years.
On Year 2, the company must paid taxes over the total income before taxes reported and use the deferred taxes in future Incomes.