Complete question Text:
Environmental recovery company RexChem Partners plans to finance a site reclamation project that will require a 4-year cleanup period. The company will borrow $1.8 million now to finance the project. How much will the company have to receive in annual payments for 4 years, provided it will also receive a final lump sum payment after 4 years in the amount of $800,000? The MARR is 10% per year on its investment
Answer:
<em>We are going to receive annual payment of $395,471</em>
Explanation:
We solve for the present value of the lump-sum today:
PRESENT VALUE OF LUMP SUM
Maturity 800,000.00
time 4.00
rate 0.1
PV 546,410.76
Now, we deduct this fromthe 1,800,000 loan:
1,800,000 - 546,410.76 = 1,253,589.24
this value will be the amount the yearly installment will ghave to pay.
<u><em>Installment of a present annuity </em></u>
PV 1,253,589.24 €
time 4
rate 0.1
C $ 395,470.805
Answer:
The correct answer is A.
Explanation:
Giving the following information:
Activity Cost Pool Activity Measure Total Cost Total Activity
Machining Machine-hours $330,000 15,000 MHs
To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
<u>Machinning:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= 330,000 / 15,000
Predetermined manufacturing overhead rate= $22 per machine-hour
<u>Machine setups:</u>
Number of setups $50,000 100 setups
Predetermined manufacturing overhead rate= 50,000/100
Predetermined manufacturing overhead rate= $500 per set-up
Answer:
$83000
Explanation:
Given: Stadium is fined for $186000
Other parking expense is $163000
Revenue generated by stadium in parking= $432000.
Now, calculating profit:
Profit= 
Profit= 
∴ Profit= $83000
∴ Total profit made for parking that day is $83000.
Answer:
More than $1500 price per car per month has to be dropped.
Explanation:
Given:
price per car = $20,000
car sale per month = 40
rate of increase in demand = 3
Solution:
Revenue R = Price × Quantity = P * Q
From the above given data
P = 20,000
Q = 40
R = P*Q
dQ/dt = 3
We have to find the rate at which the price is to be dropped before monthly revenue starts to drop.
R = P*Q
dR/dt = (dP/dt)Q + P(dQ/dt)
= (dP/dt) 40 + 20,000*3 < 0
= (dP/dt) 40 < 60,000
= dP/dt < 60000/40
= dP/dt < 1,500
Hence the price has to be dropped more than $1,500 before monthly revenue starts to drop.
Answer:
Option 2 should be selected
Explanation:
Using a rational approach which option most benefit and have a minimum cost. We will use the break-even level here to decide which option should be selected.
Option 1
Price per call = $30
Variable cost per call = $18
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $18 = $12
Fixed Cost = $15,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $15,000 / $12 = 1,250 calls
Option 2
Price per call = $30
Variable cost per call = $18 + ( $30 x 10% ) = $18 + $3 = $21
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $21 = $9
Fixed Cost = $9,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $9,000 / $9 = 1,000 calls
Difference = 1,250 calls - 1,000 calls = 250 calls
Option 2 is better option because it take 250 less calls to reach at break-even in the month. It should be selected.