The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
Answer:
The correct answer is letter "C": an increase in the bargaining power of suppliers of a critical input.
Explanation:
Porter's Five (5) Forces is an analysis scheme created by Harvard School Professor Michael E. Porter (<em>born in 1947</em>). The ultimate goal of this analysis is to help managers set their expectations because profitability decreases as competition increases. Three of the five forces relate to industry (horizontal) participants - <em>the threat of substitutes established rivals, and new entrants</em>. The other two relate to the vertical participants - <em>the bargaining of suppliers and consumers</em>.
In the case, as airline fuel suppliers are consolidating, this would represent the bargaining of suppliers factor in Porter's theory. They could joint to decide quantities supplied or even prices.
Answer:
$600.078
Explanation:
the mean is also the average which is the total sum divide by 5
Revenue: $500,000
Shoes: $250,000
Shoe boxes: $1,000
Advertising: $500
Rent: $1,000
Depreciation: $25
Knowing she has sold 5,000 pairs, assume the company wants to launch a Black Friday promotion, where she would discount her shoes by 10%. How many more shoes would she have to sell to justify this promotion?
A. 25.13% more shoes
B. 20.08% more shoes
C. None of the above, but I could calculate this with the information I am given.
D. None of the above, I cannot calculate this with the information I am given.
Answer:
Option A. 25.13% more shoes
Explanation:
Cost Benefit analysis would be useful here to acknowledge what percentage of shoe sales is required to justify the promotion.
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $500,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $247,475
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $450,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $197,475
Now we can calculate how much additional sales must be required to justify the promotion.
Sales Increase Required = (Initial Profit - Before Promotion) / Profit After Promotion
Sales Increase Required = ($247,475 - $197,475) / $197,475
Sales Increase Required = 25.31% which is close to option 1, hence Option 1 is correct here.
Answer:
Paying more cash to its creditors and stockholders than the amount it received from them (1)
Explanation:
Stockholders are the primary owners of the company who have invested their money in the company's shares i.e equity holders and expect a reasonable returns higher than their investment.
Creditors are money lenders like banks i.e debt holders who have given loan or bank overdraft to the company and expecting the company to pay back at an agreed date with interest.
A firm creates value by being able to invest money sourced from various investors into a viable project that guaranteed greater returns than the weighted average cost of capital.