Answer:
10.02%
Explanation:
The computation of the WACC is shown below. The formula of WACC is shown below:
= (Weightage of debt × cost of debt) + (Weightage of preferred stock) × (cost of preferred stock) + (Weightage of common stock) × (cost of common stock)
= 27% × 7.6% × (1 - 0.40) + 9% × 5.9% + 64% × 12.9%
= 2.052% × (1 - 0.40) + 0.531% + 8.256%
= 10.02%
Connie's next step should be
Not - go back and revisit her plan objectives
Maybe - Conduct primary research and analyze Fred's current customers.
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
It is very essential for an entrepreneur who decides to start a new business to have a business plan that helps him in setting up the businesses in the right track and usage of funds in an effective manner. A business plan acts as a blue print of a new business and the objectives and resource utilization.
In the scenario give, Fred decides to start a new boutique and has conducted researches geographic locations and the type of boutiques supported by the demography. She must not then go back and review her plan objectives as she has decided to start it with a good plan and she may conduct a primary research about the current customers of him.
So Biochemists go and compare the life and cells and dna of different creatures. doing this they developed the explination of ansestors or common ancestors. for humans for an example, we have the common ancestor that the apes have but we didnt evolve from apes.
Answer:
d) economies of scale result from decline in the average cost of production per unit as volume increases whereas economies of scope result from decline in the average cost of production due to the sharing resources across products and services.
Answer:
stockholders equity at the end of the year is $95000
Explanation:
given data
equity = $75000
net income = $15000
additional investment = $10000
dividend = $5000
to find out
stockholders equity at the end of the year
solution
we will find here stockholders equity that is express as
stockholders equity = Net income + equity - Dividends + Additional investment .....................1
put here value in equation 1 we get
stockholders equity = 15000 + 75000 - 5000 + 10000
stockholders equity = 95000
so stockholders equity at the end of the year is $95000