answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
1 year ago
7

During 2019, Revitup, Inc., an exercise video retailer, purchased $10,000 of videos for which it paid $7,000 and owes $3,000. Of

the $10,000 of videos purchased, Revitup sold $8,000 worth of videos for $12,000 to its customers. How much should Revitup report as an expense on its income statement for the year ended December 31, 2019?
Business
1 answer:
Ksju [112]1 year ago
3 0

Answer:

8000$

Explanation:

The Income Statement is one of an organization's centre budget summaries that show their benefit and losses. Revidup should report 8000$ as a cost on its income statement. The expense of the sum sold must be accounted for in the income statement whether the payment is in advance or if the amount of money is made later. The reason to report 8000$ is that, it is the cost of the amount sold and it is compulsory to report it as an expense in income statement.

You might be interested in
An annuity with an infinite life is called​ a(n) ________. A. perpetuity B. deep discount C. primia D. option
Tasya [4]

Answer:

The correct answer is letter "A": perpetuity.

Explanation:

Annuities are regularly-provided income hired through insurance. Those payments can be provided within a short or long period of time until an undetermined date. That is the reason why annuities are also called perpetuities. Annuities are taxed at regular income tax rates.

3 0
2 years ago
Pharoah Company just began business and made the following four inventory purchases in June: June 1 186 units $1290 June 10 248
kherson [118]

Answer:

<u>Ending Inventory 2,092</u>

<u></u>

Explanation:

PURCHASES  

DATE QUANTY PRICE         SUBTOTAL

1       186                 $6.935484   $1,290.00

10      248                   $7.78226   $1,930.00

15      248                  $8.38710   $2,080.00

28       186                  $8.81720   $1,640.00

<em>Inventory on hand 260</em>

Using FIFO <u>we have to pick from the bottom of the table</u> until reach 240 unit.

last line: June 28th 186 units total cost 1640

<em>240 - 186 = 54 units </em>

we need 54 more units so we go to next purchase

June 15th 54 units  at 8.3810 = 542.034 = 542

Now we add to get total ending ivnentory

186 units 1640

54 units 452

<u>Ending Inventory 2,092</u>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Imagine that Eveready has developed solar rechargeable batteries that cost only slightly more to produce than the rechargeable b
Law Incorporation [45]

Answer: Moderately slow introduction, followed by modest growth, gradually leveling off

Explanation:

The product life cycle is the time a product takes from the introduction stage to the decline stage when it's off the market.

Based on the above scenario, the product life cycle of this product will be moderately slow introduction, followed by modest growth, gradually leveling.

This is because since it's a new product, there will be a slow introduction as people will just be getting used to the product, then as customers begin to buy the product and it's brand becomes known, there'll be a modest growth before it levels off.

8 0
2 years ago
Dairy Products, Inc., and Eden Farms Corporation form a joint venture to make and test-market Frosty Ice Cream. If this joint ve
IrinaVladis [17]

Answer:

The answer to this question is b. for a single project only.

Explanation:

A joint venture  is a business arrangement in which two or more parties agree to pool their resources for the purpose of accomplishing a specific task. This task can be a new project or any other business activity.

The joint venture business usually last for the duration of the project it has come together to undertake. After which the individual businesses can go back to its usual operation.

Hence, the answer is b. for a single project only.

7 0
2 years ago
Valera Corporation makes a product with the following standards for labor and variable overhead: Standard Quantity or Hours Stan
Gemiola [76]

Answer:

213 Unfavorable

Explanation:

Given that,

Direct labor-hours used to produce this output = 2,130

Actual variable overhead rate = $6.10 per hour

Variable overhead per hour = $6.00

The variable overhead rate variance for July:

= Direct labor-hours used to produce this output × (Actual variable overhead rate per hour - Variable overhead per hour)

= 2,130 × ($6.1 - $6)

= 213 Unfavorable

5 0
1 year ago
Other questions:
  • According to the international codes of conduct, mnes should ________.
    15·1 answer
  • The b vitamin content of a whole grain is dramatically decreased during the refining process. to counteract these losses, in the
    5·1 answer
  • Glen found three brands of earbuds that have the specifications he wants. The three pairs of earbuds looked a bit different from
    5·2 answers
  • Blue Fin started the current year with assets of $709,000, liabilities of $354,500 and common stock of $209,000. During the curr
    12·1 answer
  • A researcher in Alaska measured the age (in months) and the weight (in pounds) of a random sample of adolescent moose. When the
    14·1 answer
  • A client is using the Sales on Account workflow. Instead of receiving a payment against the invoice, they add a new deposit cate
    13·1 answer
  • If inflation is higher than what was expected, Select one: a. debtors receive a higher real interest rate than they had anticipa
    13·1 answer
  • Consider the following vignette. Aboard the cruise ship Royal Majesty, a breakfast diner complains to the waiter that the meal i
    6·1 answer
  • Greenwood Company manufactures two products—14,000 units of Product Y and 6,000 units of Product Z. The company uses a plantwide
    8·1 answer
  • Romanova Inc. decides to sell an old piece of equipment and receives $5,000 cash for it. The original cost of the equipment was
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!