Answer:
Explanation:
You need to calculate the value of 8 × 12 = 96 different cash flows.
There is not a formula to calculate that, because the<em> $6 dollar increase</em> does not represent growing with a constant rate.
The monthly payments are:
Month payment ($)
0 (today) 300
1 306
2 312
3 318
n 306 + 6 (n-1)
96 (last) 876
Then you must create a spreadsheet with these features:
- Five columns
- First column is the month, and starts with month 0 (today)
- Second column is the initial balance, the first balance is 0
- Third column is the interest: it is calculated as the monthly interest by the initial balance. The monthly interest is 6%/12 = 0.06/12 = 0.005
- Fourth column is the amount deposited: for month zero it is $300, and every month you add $6.
- Fith column is the final balance: it is the sum of the initial balance (second column) + interest (third column) + deposit (fourth colum)
- 96 rows: 8 years × 12months/year = 96 months.
- The initial balance of each row is equal to the final balance of the previous row.
Here a sample of the first three rows:
Month Initial balance Interest Deposit Final balance
0 0 0 300 300
1 300 300×0.005 = 1.5 306 607.5
2 607.5 607.5×0.005 312 922.54
When you do it up to the row 96, the final balance is <em>the balance in the acccount at the end of the eight years</em>.
The last row of your spreadsheet will show:
96 69,042.81 345.21 876 70,264.03
Thus, <em>the balance at the end of eight years will be $70,264.03</em>
Answer:
nominal interest rate = 4% annual
effective interest rate = 5.56% annual
Explanation:
the bond's nominal rate is basically the coupon rate
to calculate the bond's effective interest rate we must calculate its yield to maturity:
YTM = [coupon + [(face value - present value) / n]} / [(face value + present value) / 2]
- coupon = $1,000 x 4% x 1/2 = $20
- FV = $1,000
- PV = $800
- n = 40
YTM = [20 + [(1,000 - 800) / 40]} / [(1,000 + 800) / 2]
YTM = 25 / 900 = 2.777 semiannual ⇒ 5.56% annual
Answer:
D.
Municipal bond because the equivalent taxable yield is 6.6%
Explanation:
we should make the important difference that municipal bonds are tax free while corporate bonds don't.
Therefore we should solve for the after tax rate fo the corporate bond:

The corporate bond as a yield of 4.5% after taxes which is lower than the municipal bond. This make it more attractive
We can also solve for the pre-tax rate of the municipal bond:

the municipal bonds would be equivalent to a 6.6% corporate bonds.
This makes option D correct.
Answer:
Bill must earn at 4.89% interest rate
Explanation:
The rate that Bill must earn on the $26,000 in order to be able to accumulate $30,000 in three years' time is computed below using the future value formula:
FV=PV*(1+r)^N
FV is the future value of $30,000
PV is the principal to be invested today of $26,000
N is the duration of the investment of 3 years
r is the unknown
30,000=26000*(1+r)^3
divide both sides by 26,000
30000/26000=(1+r)^3
divide the index on both sides by 3
(30000/26000)^(1/3)=1+r
r=(30000/26000)^(1/3)-1
r=1.048856246
-1
r=0.048856246
r=4.89%
Answer:
Adhocracy Culture
Explanation:
An adhocracy culture is based on energy and creativity. Employees are encouraged to take risks, and leaders are seen as innovators or entrepreneurs. The organization is held together by experimentation, with an emphasis on individual ingenuity and freedom. The core values are based on change and agility.