Answer:
The answer is: $47,700
Explanation:
To determine net working capital we use the following formula:
Net working capital = total current assets - total current liabilities
- Current assets: assets that can be converted to cash within a on year period (e.g. cash, account receivables, inventory, etc.)
- Current liabilities: debts that should be paid within a one year period (e.g. accounts payable, wages, taxes, etc.)
Net working capital = $119,800 (current assets = total assets - net fixed assets) - $72,100 (current liabilities)
Net working capital = $47,700
Answer:
The impact of spending $50,000 on the research and development for a new drug to to cure liver damage will increase the expenses of the Morgan Pharmaceutical in the years financial statements.
Explanation:
Morgan pharmaceutical is pending $50,000 on he research and development of new drug which can cure the liver damage, from this spending company is expecting that after they have successfully created new drug it will lead to the increase in sales , which will ultimately lead to increase in profits , which then would totally recover the initial cost incurred on research and development but until then these expenses would be shown in the current years financial statement as expenses, and thus would increase the total expenses of the company.
Answer:
The answer is that all self serve buffets have a rule of not allowing re-serving with a dirty plate (a plate that has been used once), so customers may use a plate once at a self service buffet, afterwards they must get a clean plate.
I hope this helps!
Answer:
d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Explanation:
To determine the total direct material, key parameters required are the direct material cost per unit and the number of units to be produced. The product of these two parameters gives the direct material cost required for production.
For example, if there are 10 units of an item to be produced and the direct material cost per unit is $4, the direct material cost needed for production is $40 derived from the product of the number of units and the direct material cost per unit.
Therefore, the right option is d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74