Answer:
What would your job need to include in order to make you feel satisfied?
Explanation:
Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
Cash A/c Dr $4,680
Credit card expenses A/c Dr $120 ($4,800 × 2.5%)
To Sales $4,800
(Being the deposit is recorded and the remaining balance is debited to the cash account)
We debited the cash and the credit card expenses account and credited the sales account so that proper entry would be recorded.
Answer:
focused cost leadership
Explanation:
A focused plan for cost management needs price-based rivalry to same a limited sector. A business that implements this approach will not automatically offer the industry's cheapest prices. Rather it pays low prices in competition with other firms that operate within the intended audience.
An crucial point in these techniques is that the essence of the small target audience differs throughout firms using a focused approach of cost management.
In some instances, demographics define the target group. Thus, from the above we can conclude that the correct option is B.
Answer:
a.
Explanation:
XSGFKXHIUHDIHGDAOUYGGAOGOAIGHuihifdughoispuhgihgaph
Answer:
The target stock price in year 1 is $51.12
Explanation:
Given SE = $6 MIL, NI= $906 000, Div= $408180, Shares= 200000, PE ratio= 24 , SP =?
W e will use the price earning ratio as we are are given the benchmark PE ratio and this ratio measures the stock price relative to it profits
PE = Stock price / Earnings per share
Need to calculate Earnings per share
EPS = net Income - dividends/ oustanding Shares
=906000-480180/200000
=$2.1291/$2.13
Sustitute in the formula for PE ratio
24 = Stock Price/2.13
Stock Price = $51.12
Therefore the target stock price in year 1 is $51.12