Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Break even Sales is computed as:
Contribution margin ratio = Fixed Cost / Break even Sales
where
Contribution margin ratio = 1 - Variable expense of 80%
= 20%
Fixed Cost is $840
30% = $840 / Break even Sales
Break even Sales = $840 / 20%
= $4,200
The actual sales is computed as:
Actual Sales = (Fixed Cost + Desired Profit) / Contribution margin ratio
= ($840 + $6,600) / 20%
= $7,440 / 0.2
= $37,200
The margin of safety is computed as:
Margin of Safety = Actual Sales - Break even sales
= $37,200 - $4,200
= $33,000
Answer:
Del is expected to prepaid to pay $535.62 in prepaid interest at the closing.
Explanation:
The down payment of 15% is $250000*15%=$37500
The balance of mortgage net of down payment=$250000-$37500
=$212500
Interest yearly=$212500*5.75%=$12,218.75
A year interest divided by 365days give one day interest.
A day interest=$12218.75/365=$33.48
Total interest to pay at closing=16days*$33.48
=$535.62
The number of days was 16 because July has 31days and deal was closed on 15th,hence 31 minus 15 gives 16.
<span>Nathan is performing the role of sales manager. By creating charts that show changes in eating habits and figuring out the new demand for fast food products, Nathan has done his job as a manager. Projecting changes and figuring out when demand will be the highest is a good way to maximize your profits. Nathan knows when they will have the highest demand and uses that knowledge to find the right prices to insure his business receives the best profits.</span>
Answer:
a. Favorable leaseholds with an 8-year life
Options:
b. Technology rights with a 3-year life
c. Bottler franchise rights with indefinite life
d. Goodwill
Explanation:
We should notice the income recognize is the 25% of the company's income thus, there is no depreciation nor amortization.
a. Favorable leaseholds with an 8-year life
A favorable leaseholds because the market rate changes when performing the acquisition of the 25% would make for this but, will be amortized over an 8 years spawn <em>Hence is guaranteed to not the cause of the 10,000,000 extra as it should decrease the income of 500,000 which is not what happened.</em>
b.- and intangible which isn't recognize in the company's firm can also generate this difference and be eliminate after 3-years thus is a viable option
c.- the franchise right will still be there but, the valuation of them can change. The franchise while it is indefinite It can lose their market value (imagine a franchise of candels after electricity is invented) Thus, it could be or not.
d.- The goodwill could be checked for imparment and eliminated before the 5 years period or not require a journal entry that year.
Answer and Explanation:
A. Stakeholders in the situation are:
1. Ellyn
2. The company
3. People using the financial statements
B. Ethical issues include:
1. Ellyn being dishonest by adding $1000 to the equipment asset and mistating the numerical value. This could cause loss as the $1000 could be from a liability account
C. Alternatives:
1. Creating a suspense account for the difference of $1000
2. Postponing finalisation and escalating the issue to a senior accountant to find out where the difference is from