CPI is the Consumer Price Index.
CPI is one of the most used statistics.
In 1960 : CPI 29.3 --------------100 %
In 2017 : CPI 255 --------------- x %
-----------------------------------------------------
29.3 : 255 = 100 : x
29.3 x = 25,500
x = 25,500 : 29.3
x = 870.3 %
For $1 million in 1960 there is $8.703 million in 2017.
Answer: The movie star earned $8.703 million in 2017.
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
Given that,
Total assets (Beginning) = $800,000
Total assets (Ending) = $900,000
Net income = $85,000
Sales = $1,700,000
Average assets = [Total assets (Beginning) + Total assets (Ending)] ÷ 2
= [$800,000 + $900,000] ÷ 2
= 850,000
Purdy's asset turnover:
= Sales ÷ Average assets
= $1,700,000 ÷ 850,000
= 2
Answer: 25
Explanation:
Given, A company experiences a stock split due to poor performance. Ariana's initial investment was a purchase of 50 stocks at $12.99 per share.
Value of her shares = 50 x $12.99
= $649.50
The reverse split is 1:2 means the number of shares split into half but the total value of her shares remains the same.
i.e. Ariana owns 50/2=25 stocks after the stock split.
Hence, Ariana owns 25 stocks after the stock split.
Answer:
$5.95
Explanation:
Given that,
Dividend paid in Year 7 = $2 per share
Growth rate of dividend = 2.2%
Required return = 16 percent
Share price is the present value of all future dividends.
Present Value of future dividends at year 6:
= 
= 
= 
= $14.49
Present value of dividends (Now):
= Present Value of future dividends at year 6 × (1 + Required return)^{-6}
= $14.49 × (1 + 0.16)^{-6}
= $5.95
Therefore, the current share price is $5.95 if the required return is 16 percent.
This will ultimately depend on the bank, but no matter what it is important to look at fees, locations, services, and interest rates when considering your next bank.