Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.
Answer:
C) 1.5
Explanation:
multifactor productivity
= total revenue per day/total cost per day
= (30*200)/[(5*8*25)+(15*200)]
= 6000/4000
= 1.5
Therefore, The multifactor productivity is 1.5
Answer:
B
Explanation:
When goods produced in a country are sold to other countries, it is known as export.
When a country purchases a foreign produced good, it is known as import
the difference between export and import is known as net export.
Net export increases when export increases and decreases when import decreases.
As a result of the sale of the computer, US net export would increase and France's net export would decrease.
The Gut follower or the random chance submitter
Answer:
C. solve the buyer's problem for her multiple times and find the optimal number of bananas, when price of a bananas is at a different level each time
Explanation: