Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
The utility maximization point for a consumer is as follows:

It is given that,
price of Pepsi(x) = $1 per can
price of a hamburger(y) = $2
Marginal utility from Pepsi = 4
Marginal utility from hamburgers = 6
Hence,

4 > 3
Therefore, it can be seen that the consumer's utility is not maximized at this point.
Law of diminishing marginal utility states that as the consumer consumes more and more quantity of goods then as a result the utility obtained from the consumption goes on diminishing.
So, there is a need to increase the quantity of Pepsi consumed and reducing the quantity of hamburgers consumed.
A tradeoff is a balance achieved between two desirable but incompatible feature. So the reasonable answer would be B
Answer:
A. Product A, because it has less certain demand.
Explanation:
According to the statement, the product X (A) is the one with the highest proportion of standard deviation, that is, it has a more uncertain demand. Taking into account this condition, it is expected that the number of optimal products will be greater because it has an average and critical relationship. For this reason, it is expected that the news seller will lean towards the first product, since it will generate higher income as explained at the beginning.
Answer:
14%
Explanation:
Answer Formula derived in class: Coupon Collateral Fraction Floater = 7% / . 5 = 14%
Answer and Explanation:
November
Sales unit 3800
Variable selling and administrative expense (3800*4.90) 18620
Fixed selling and administrative expense 30,170
Total selling and administrative expense 48790
Depreciation (3,440)
Cash disbursement on selling and administrative expense 45350