answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
The intensity of sunlight hitting the surface of the earth on a cloudy day is about 0.50 kw/m2 assuming your pupil can close dow
GarryVolchara [31]
To determine the number of photons emitted per second, we need data on the total power of the system and the total energy of the photons. We determine the power by multiplying the total area to the intensity of the sunlight given. We do as follows:

Power = 0.50 kW / m^2 ( π (0.001^2)) = 1.57x10^-6 kW = 1.57x10^-3 W

The energy of the visible light can be calculated from the expression:

Energy = hc / wavelength

where h is the planck's constant and c is the speed of light

Energy = (6.63 x 10^-34) (3 x 10^8) / 550 x 10^-9
Energy = 3.62 x 10^-19 J

Number of photons per second =  1.57x10^-3 J/s / 3.62 x 10^-19 J
Number of photons per second = 4.34x10^15 
8 0
2 years ago
Why doesn't a ball roll on forever after being kicked at a soccer game?
Naddika [18.5K]
Because of gravity and friction. 
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A ferris wheel of radius 100 feet is rotating at a constant angular speed Ï rad/sec counterclockwise. using a stopwatch, the rid
Zinaida [17]
Refer to the figure shown below.

From the geometry,
y = 100 - (44 - 3) = 59 ft
From the Pythagorean theorem,
x² = 100² - 59² = 6519
x = 8007403 ft

Calculate the central angle, θ.
cos θ = 59/100 = 0.59
θ = 53.84° = 0.9397 radians

Calculate the arc length pq.
S = pq = 0.9394*100 = 93.94 ft

Calculate the angular velocity.
ω = (0.9397 radians)/(5 s) = 0.188 rad/s

Calculate the tangential velocity.
v = (100 ft)*(0.188 rad/s) = 18.8 ft/s

Calculate the time for 1 revolution.
T = (2π rad)/(0.188 rad/s) = 33.4 s

Answers:
The angular speed is  0.188 rad/s
The tangential speed is 18.8 ft/s
The time for one revolution is 33.4 s

4 0
2 years ago
A copper wire has radius 0.800 mm and carries current I at 20.0°C. A silver wire with radius 0.500 mm carries the same current a
IgorC [24]

Answer:

Ecu/Eag = 0.46

Explanation:

E = PI/A

Ecu = Pcu × I/A

Pcu = 1.72×10^-8 ohm-meter

r = 0.8 mm = 0.8/1000 = 8×10^-4 m

A = πr^2 = π×(8×10^-4)^2 = 6.4×10^-7π

Ecu = 1.72×10^-8I/6.4×10^-7π = 0.026875I/1

Eag = Pag × I/A

Pag = 1.47×10^-8 ohm-meter

r = 0.5 mm = 0.5/1000 = 5×10^-4 m

A = πr^2 = π × (5×10^-4)^2 = 2.5×10^-7π

Eag = 1.47×10^-8I/2.5×10^-7π = 0.0588I/π

Ecu/Eag = 0.026875I/π × π/0.0588I = 0.46

7 0
2 years ago
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!