In atmospheric science, surface pressure<span> is the atmospheric </span>pressure<span> at a location on Earth's </span>surface<span>. It is directly proportional to the mass of air over that location. For numerical reasons, atmospheric models such as general circulation models (GCMs) usually predict the nondimensional logarithm of </span>surface pressure<span>.
The answer is decrease more slowly
</span>
Answer: Thermal comductivity (K) is 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Explanation:
Thermal comductivity K = QL/A∆T
Q= Amount of heat transferred through the material in watts = 75W
L= Distance between two isothermal planes = 0.740mm
A= Area of the surface in square metres = 2m^2
∆T= Temperature change = (37-30) °C.
Solving this : K =( 75 x 0.740 x 10^-3)/ 2 x (37-30)
K = 3.964x 10 ^-3 W/m.k
The magnetic field strength in a coil is directly proportional to the number of turns, or loops, in the coil.
Therefore, when there are four loops instead of one, the magnetic field strength has increased four times, making it harder to push the magnet in.
Answer:
468449163762.0812 W
Explanation:
m = Mass = 
V = Volume =
r = Distance of sphere from isotropic point source of light = 0.5 m
R = Radius of sphere = 2 mm
= Density = 19 g/cm³
c = Speed of light = 
A = Area = 
I = Intensity = 
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Force due to radiation is given by

According to the question

The power required of the light source is 468449163762.0812 W