Answer:
Pressure is equal to the ratio of thrust to the area in contact. Upthrust is a force exerted by the fluids on an object placed in the fluid . Upthrust acts in upward direction.
Answer:
1027.2 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 32.2 ft/s


The height the tomato would fall is 450+577.2 = 1027.2 m
Answer:
See the answer below
Explanation:
<u>Independent variable</u>: Type of drug (Mem-Reen or placebo)
<u>Dependent variable</u>: memories
<u>Experimental group</u>: The group that was given Mem-Reen
<u>Control group</u>: The group that was given placebo
<u>Constants</u>: Food, hours of sleep, memory test procedures.
The independent variable is an input variable that produces effects on the dependent variable. As the variable is changed, it produces different effects on the dependent variable.
The dependent variable is the actual variable that is measured during an experiment. It is the main purpose of setting-up of an experiment.
The experimental group is also referred to as the treatment group while the control group is the group that does not receive treatment at all or they receive fake treatment/placebo.
Constants are unchanging variables included in experiments. They remain unchanged both in the treatment and the control group, otherwise, the outcome of the experiment will be unreliable.
I will post my work, but is that 99 degrees Celsius and 25 degrees Celsius?
All you have to do is plug in the initial temperature for gold where it says Tg and the initial temperature for the water where it says Tw and then plug that in and you will have your answer.
First let us calculate for the angle of inclination using
the sin function,
sin θ = 1 m / 4 m
θ = 14.48°
Then we calculate the work done by the movers using the
formula:
W = Fnet * d
So we must calculate for the value of Fnet first. Fnet is
force due to weight minus the frictional force.
Fnet = m g sinθ – μ m g cosθ
Fnet = 1,500 sin14.48 – 0.2 * 1,500 * cos14.48
Fnet = 84.526 N
So the work exerted is equal to:
W = 84.526 N * 4 m
<span>W = 338.10 J</span>