By wave particle duality.
Wavelength , λ = h / mv
where h = Planck's constant = 6.63 * 10⁻³⁴ Js, m = mass in kg, v = velocity in m/s.
m = 1kg, v = 4.5 m/s
λ = h / mv
λ = (6.63 * 10⁻³⁴) /(1*4.5)
λ ≈ 1.473 * 10⁻³⁴ m
Option D.
Answer:
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Explanation:
Let the snail's speed be x m/s
The turtle's speed then is 11x m/s
Speed = Distance ÷ Time
Since speed and distance are directly proportional;
The ratio of the distances snail and turtle cover before they meet is x:11x respectively.
Simplified, the ratio of snail distance : turtle distance = 1:11
So snail covers a distance of
× 360 = 30m
And turtle covers a distance of
× 360 = 330m
The time each took before they met is 40 × 60 = 2400 seconds
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Answer:
Explanation:
Constant pressure molar heat capacity Cp = 29.125 J /K.mol
If Cv be constant volume molar heat capacity
Cp - Cv = R
Cv = Cp - R
= 29.125 - 8.314 J
= 20.811 J
change in internal energy = n x Cv x Δ T
n is number of moles , Cv is molar heat capacity at constant volume , Δ T is change in temperature
Putting the values
= 20 x 20.811 x 15
= 6243.3 J.
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


Answer:14 m
Explanation:
Given
Vertical jump make by the dolphin is given by 
Suppose the dolphin jump with an initial velocity of 
so u is given by 
If dolphin launches at an angle
then maximum horizontal range is given by
assuming the of Dolphin to be Projectile so range is given by

substitute the value of 


Range will be maximum for 
thus 