Answer:
Explanation:
GIVEN DATA:
Distance between keisha and her friend 8.3 m
angle made by keisha toside building 30 degree
height of her friend monique is 1.5 m
from the figure



therefore
height of keisha is 
= 14.376 + 1.5

therefore option c is correct
Answer:
by using formula F=ma which is m stand for mass a stand for acceleration. so 500kg × 2 ms^-2
Answer:
W = -510.98J
Explanation:
Force = 43N, 61° SW
Displacement = 12m, 22° NE
Work done is given as:
W = F*d*cosA
where A = angle between force and displacement.
Angle between force and displacement, A = 61 + 90 + 22 = 172°
W = 43 * 12 * cos172
W = -510.98J
The negative sign shows that the work done is in the opposite direction of the force applied to it.
<span>Bit level for a CCD (Charged coupled device) with a greatest possible pixel value of 4095:The relationship between the bit level and pixel value is given as:pixel value = 2^bit level.Most charged coupled devices (CCDs) have 8-bit, 16-bit, 32-bit levels.Using simple mathematics, we can see that 2^12 = 4096.Since the maximum number of pixels is 4095, the bit level is 12., i.e. the CCD has 12-bit level.</span>
To make the motor turn faster we can:
(a) increase the current
(b) use stronger magnets
(c) push the magnets closer to the coil
(d) put an iron centre piece into the coil
(e) adding more sets of coils