<span>As a sound source gets closer, both the volume and the pitch of the sound increased. Then, as the sound source passed by you, both the volume and the pitch of the sound decreased.
Hope this helps</span>
Answer:
a) 2.5m/s
b) 0.91m/s
c) 0m/s
Explanation:
Average velocity can be said to be the ratio of the displacement with respect to time.
Average speed on the other hand is the ratio of distance in relation to time
Thus, to get the average velocity for the first half of the swim
V(average) = displacement of first trip/time taken on the trip
V(average) = 50/20
V(average) = 2.5m/s
Average velocity for the second half of the swim will be calculated in like manner, thus,
V(average) = 50/55
V(average) = 0.91m/s
Average velocity for the round trip will then be
V(average) = 0/75, [50+25]
V(average) = 0m/s
Acceleration, a = (v - u)/t
where v is the final velocity, u is the initial velocity, and t is the time.
This formula on a velocity time graph represents the slope of the graph.
Answer:
option D.
Explanation:
The correct answer is option D.
When an object is in equilibrium torque calculated at any point will be equal to zero.
An object is said to be in equilibrium net moment acting on the body should be equal to zero.
If the net moment on the object is not equal to zero then the object will rotate it will not be stable.