Answer:
980 kJ
Explanation:
Work = change in energy
W = mgh
W = (1000 kg/m³ × 5.0 m³) (9.8 m/s²) (20 m)
W = 980,000 J
W = 980 kJ
The pump does 980 kJ of work.
Answer:

Explanation:
First of all, we need to find the pressure exerted on the sphere, which is given by:

where
is the atmospheric pressure
is the water density
is the gravitational acceleration
is the depth
Substituting,

The radius of the sphere is r = d/2= 1.1 m/2= 0.55 m
So the total area of the sphere is

And so, the inward force exerted on it is

The formula for potential energy is PE=mgh
It can have that high of a potential energy if it's relative height what super high.
Answer:
Picasso’s artistic achievements were in large part the result of his contribution to help bring the Nazi' devastating casual bombing and Spanish civil war in Guernica to the world's attention through his paintings.
Answer:
Part a)

Part b)

Explanation:
Part a)
change in the energy due to decay of photon is given as

here we know that

now we have



Part b)
While electron return to its ground state it will emit a photon of energy 2/3rd of the total energy
so we have


now to find the wavelength we have


