U = 0, initial upward speed
a = 29.4 m/s², acceleration up to 3.98 s
a = -9.8 m/s², acceleration after 3.98s
Let h₁ = the height at time t, for t ≤ 3.98 s
Let h₂ = the height at time t > 3.98 s
Motion for t ≤ 3.98 s:
h₁ = (1/2)*(29.4 m/s²)*(3.98 s)² = 232.854 m
Calculate the upward velocity at t = 3.98 s
v₁ = (29.4 m/s²)*(3.98 s) = 117.012 m/s
Motion for t > 3.98 s
At maximum height, the upward velocity is zero.
Calculate the extra distance traveled before the velocity is zero.
(117.012 m/s)² + 2*(-9.8 m/s²)*(h₂ m) = 0
h₂ = 698.562 m
The total height is
h₁ + h₂ = 232.854 + 698.562 = 931.416 m
Answer: 931.4 m (nearest tenth)
Nope. It's called 'centripetal' acceleration. The force that created it MAY be gravitational, but it doesn't have to be. For things on the surface of the Earth moving in circles, it's never gravity.
To solve the problem it is necessary to apply the concepts related to the conservation of energy through the heat transferred and the work done, as well as through the calculation of entropy due to heat and temperatra.
By definition we know that the change in entropy is given by

Where,
Q = Heat transfer
T = Temperature
On the other hand we know that by conserving energy the work done in a system is equal to the change in heat transferred, that is

According to the data given we have to,




PART A) The total change in entropy, would be given by the changes that exist in the source and sink, that is



On the other hand,



The total change of entropy would be,



Since
the heat engine is not reversible.
PART B)
Work done by heat engine is given by



Therefore the work in the system is 100000Btu
increase the strength of the magnetic field when current flows through the circuit
She can change the arrows so they show current traveling in opposite directions on the sides of the loop.
halfway between the like poles of two magnets, because the field lines bend away and do not enter this area
A generator converts kinetic energy to electrical energy, and a motor converts electrical energy to kinetic energy.
A switch is closed, so the circuit would be complete and unbroken and the lights in the circuit would shine.
Answer:
Bounce 1 , pass 3, emb2
Explanation:
(By the way I am also doing that question on College board physics page) For the Bounce arrow, since it bumps into the object and goes back, it means now it has a negative momentum, which means a larger momentum is given to the object. P=mv, so the velocity is larger for the object, and larger velocity means a larger kinetic energy which would result in a larger change in the potential energy. Since K=0.5mv^2=U=mgh, a larger potential energy would have a larger change in height which means it has a larger angle θ with the vertical line. Comparing with the "pass arrow" and the "Embedded arrow", the embedded arrow gives the object a larger momentum, Pi=Pf (mv=(M+m)V), it gives all its original momentum to the two objects right now. (Arrow and the pumpkin), it would have a larger velocity. However for the pass arrow, it only gives partial of its original momentum and keeps some of them for the arrow to move, which means the pumpkin has less momentum, means less velocity, and less kinetic energy transferred into the potential energy, and means less change in height, less θangle. So it is Bounce1, pass3, emb2.