Answer:
The length of a tube and number of rounds are 0.848 m and
.
Explanation:
Given that,
Wavelength 
m = 160000
We need to calculate the length
Using formula of wavelength
Laser tube behave like closed pipe



Distance traveled by pulse of light in one back and fourth trip



We need to calculate the time
Using formula for time



We need to calculate the number of round
Using formula of number of round



Hence, The length of a tube and number of rounds are 0.848 m and
.
The heavy stone would produce waves with a higher amplitude, rather than the smaller stone, because since the stone is heaver its going to have a grater impact and displace more water to create a bigger wave.
Incomplete question.The complete question is here
Determine the torque applied to the shaft of a car that transmits 225 hp and rotates at a rate of 3000 rpm.
Answer:
Torque=0.51 Btu
Explanation:
Given Data
Power=225 hp
Revolutions =3000 rpm
To find
T( torque )=?
Solution
As

As force moves an object through a distance, work is done on the object. Likewise, when a torque rotates an object through an angle, work is done.
So

The net force of the cart when it is pushed to the right with a force of 15N.
<u>Explanation:</u>
To find the force of net, which is calculated by the formula.
The Net Force= Addition of the force applied on the respective direction.
The Net Force here is given by
The Net Force = 15-20 (A force towards the right and a force towards left, two opposite so subtraction).
Hence
Thus the Net Force = -5(The force towards left, so it gets a negative value).