Explanation:
The given data is as follows.
C =
R =
ohm
C
Q =
Formula to calculate the time is as follows.
0.135 =
= 7.407
t = 4.00 s
Therefore, we can conclude that time after the resistor is connected will the capacitor is 4.0 sec.
M1 descending
−m1g + T = m1a
m2 ascending
m2g − T = m2a
this gives :
(m2 − m1)g = (m1 + m2)a
a =
(m2 − m1)g/m1 + m2
= (5.60 − 2)/(2 + 5.60) x 9.81
= = 4.65m/s^2
A heat pump absorbs heat from the cold outdoors at 3 C and supplies heat to a
house at 20 C at a rate of 30,000 kJ/h. If the power consumed by the heat pump
<span>is 3 kW, find the coefficient of performance of the heat pump.</span>
The sound is increased because sound waves are in fact mech. waves which means the that they can't travel through empty space and thus need a medium to travel through