They have different accelerations because of their masses. According to Newton's Second Law, an objects acceleration is inversely proportional to its mass. Therefore the object with the larger mass, in this case the gun, will have a smaller acceleration. In the same way, the less massive object, being the bullet, will have a higher acceleration.
Hope this helps :)
Answer:
10.4 m/s
Explanation:
The problem can be solved by using the following SUVAT equation:

where
v is the final velocity
u is the initial velocity
a is the acceleration
t is the time
For the diver in the problem, we have:
is the initial velocity (positive because it is upward)
is the acceleration of gravity (negative because it is downward)
By substituting t = 1.7 s, we find the velocity when the diver reaches the water:

And the negative sign means that the direction is downward: so, the speed is 10.4 m/s.
The acceleration is the change of speed/velocity over time. Thus to calculate this you do (V1-V2)/T or (11.2-9.6)/4 or 0.4 m/s^2
Answer:
we have to find out the critical resolved shear stress. As it it given in the question
Ф = 28.1°and the possible values for λ are 62.4°, 72.0° and 81.1°.
a) Slip will occur in the direction where cosФ cosλ are maximum. Cosine for all possible λ values are given as follows.
cos(62.4°) = 0.46
cos(72.0°) = 0.31
cos(81.1°) = 0.15
Thus, the slip direction is at the angle of 62.4° along the tensile axis.
b) now the critical resolved shear stress can be find out by the following equation.
τ
= σ
( cosФ cosλ)
now by putting values,
= (1.95MPa)[ cos(28.1) cos(62.4)] = 0.80 MPa (114 Psi) 7.23