Answer:

Explanation:
Force on a current carrying rod due to magnetic field is given as

here we know that
current in the rod


now magnetic force is balanced by the weight of the rod
so we will have



Answer: c. 4.56 × 105 J
Explanation:
Given that
mass of lead brick, m= 7.25kg
Temperature T1 = 18.0 °C
Temperature T2 = 328 °C
specific heat capacity of lead, c = 128 J/(kg∙C°)
latent heat of fusion Lfusion =23,200 J/kg
Amount of energy Q =?
Using the formulae
Amount of energy ,Q =mc ( T2-T1)+ mLfusion
7.25kg x 128 J/(kg∙C°) x (328-18°C) + 7.25kg x 23200 J/kg
=455880J
=4.56 x 10^5 J
Answer:

Explanation:
As we know that the equation of SHM is given as

here we know that

here we have

now we have


now we have

now at t = 2.3 s we have


The hoop is attached.
Consider that the friction force is given by:
F = μ·N
= μ·m·g·cosθ
We also know, considering the forces of the whole system, that:
F = -m·a + m·g·sinθ
and
a = (1/2)·<span>g·sinθ
Therefore:
</span>-(1/2)·m·g·sinθ + m·g·sinθ = <span>μ·m·g·cosθ
</span>(1/2)·m·g·sinθ = <span>μ·m·g·cosθ
</span>μ = (1/2)·m·g·sinθ / <span>m·g·cosθ
= </span>(1/2)·tanθ
Now, solve for θ:
θ = tan⁻¹(2·μ)
= tan⁻¹(2·0.9)
= 61°
Therefore, the maximum angle <span>you could ride down without worrying about skidding is
61°.</span>