Vf= 60m/s
vs = 15m/s
t=20s
a = vf-vs/t
a = 45m/s / 20s
a = 2,25 m/s²
S = vs *t + 1/2 a*t²
S = 15 m/s*20s +1/2 * 2,25m/s² * 400 s²
S = 300m + 450m
S = 750m
v average = 750m/20s
v average = 37,5 m/s
Answer:
Impulse = 90
Resulting Velocity = 89
Explanation:
Use F * change in time = m * change in velocity.
For the first part of the question, the left side of the equation is the impulse. Plug it in.
60 * (3.0 - 0) = 90.
For the second half. we use all parts of the equation. I'm gonna use vf for the final velocity.
60 * (3.0 - 0) = 10 * (vf - 80). Simplify.
90 = 10vf - 800. Simplify again.
890 = 10vf. Divide to simplify and get the answer.
The resulting velocity is 89.
Answer:
1/2
Explanation:
We need to make a couple of considerations but basically the problem is solved through the conservation of energy.
I attached a diagram for the two surfaces and begin to make the necessary considerations.
Rough Surface,
We know that force is equal to,



Matching the two equation we have,


Applying energy conservation,





Frictionless surface




Given the description we apply energy conservation taking into account the inertia of a sphere. Then the relation between
and
is given by


Answer:
last answer
Explanation:
gripping it with the blade facing downward is the most efficient and safe way to use an exacto knife