Answer:
The final velocity of the bullet is 9 m/s.
Explanation:
We have,
Mass of a bullet is, m = 0.05 kg
Mass of wooden block is, M = 5 kg
Initial speed of bullet, v = 909 m/s
The bullet embeds itself in the block which flies off its stand. Let V is the final velocity of the bullet. The this case, momentum of the system remains conserved. So,

So, the final velocity of the bullet is 9 m/s.
10,000 units of momentum.
p=mv
20,000=m(2v)
10,000=mv
Answer with Explanation:
We are given that


Charge on proton,q=
a.We have to find the electric potential of the proton at the position of the electron.
We know that the electric potential

Where 


B.Potential energy of electron,U=
Where
Charge on electron
=Charge on proton
Using the formula


Answer:
= 1,386 m / s
Explanation:
Rocket propulsion is a moment process that described by the expression
- v₀ =
ln (M₀ / Mf)
Where v are the velocities, final, initial and relative and M the masses
The data they give are the relative velocity (see = 2000 m / s) and the initial mass the mass of the loaded rocket (M₀ = 5Mf)
We consider that the rocket starts from rest (v₀ = 0)
At the time of burning half of the fuel the mass ratio is that the current mass is
M = 2.5 Mf
- 0 = 2000 ln (5Mf / 2.5 Mf) = 2000 ln 2
= 1,386 m / s
Explanation:
It is given that,
Diameter of the semicircle, d = 45 m
Radius of the semicircle, r = 22.5 m
Speed of greyhound, v = 15 m/s
The greyhound is moving under the action of centripetal acceleration. Its formula is given by :



We know that, 


Hence, this is the required solution.